👉 Speciální pedagogika je velmi široký obor. V ČR ho lze studovat na 8 veřejných vysokých školách a několika dalších soukromých vysokých školách.
Obor má svá různá dělení, ale nejčastější je buď podle zaměření věku cílové skupiny nebo podle pedií (tj. dílčí podobory – v průběhu času jsem zjistila, že je veřejnosti nejznámější logopedie). Je však možné studovat i obecnou speciální pedagogiku a profilovat se díky zvoleným kurzům či výcvikům (což je má cesta).
Dalším aspektem rozličnosti speciálních pedagogů jsou i zařízení, ve kterých pracují. Například speciální pedagog v pedagogicko-psychologické poradně/speciálně pedagogickém centru má jinou náplň práce než školní speciální pedagog v ZŠ či SŠ.
👁️🗨️ Příklady k dokreslení:
▶ Pokud máte vadu zraku, pak jste v péči oftalmologa a primárně chodíte na kontrolu za ním.
Stejné je to i u speciálního pedagoga – tyflopeda (tito odborníci disponují často i absolvovaným specializačním vzděláním v oboru Zraková terapie), který např. řeší rozvoj zrakového pole, vzdělávání, volný čas dítěte a jeho celkovou kvalitu života. Obecný speciální pedagog má k dispozici obecné informace, ale tyfloped jde do hloubky této cílové skupiny.
▶ Pokud se chcete rozvést, nerozvede Vás jakýkoliv právník, ale jen ten, který se zabývá rodinným právem.
🙋♀️ Já se zaměřuji především na specifické poruchy učení, poruchy pozornosti (ADHD/ADD), jejich prevenci a žáky s narušenou komunikační schopností. Praxe si však samozřejmě žádá znát alespoň v obecnosti všechny oblasti a dále pak také znalost institucí a předávání kontaktů na ně, protože dokáží poradit více.